Skip to content

Tuesday Tip: Save money on food

28. April 2009

Whether you’re a student or one of the many people feeling the pinch in this economy, we could all do with saving money. One of the biggest costs for most households is the grocery bill. We all need to eat, and we all want to eat well, right?

People are often shocked to find out how little The Boy and I spend on food each week. In fact, our cat’s groceries cost almost as much as one human’s (she’s spoilt).

How do we do it?
We buy fresh, we buy local and we buy in season. That means instead of doing impulse shops at the supermarket three times a week, I try and plan out my meals for the week in advance.

Now,  plan my meals the old-fashioned way, using pen and paper, but there are great online resources out there. i hear a lot of good things about PlanCookEat, but just do a quick search for Menu Planning and see what  you like.

Planning  your meals means you know what you’ll need to buy ahead of time, and you’ll be less likely to go for those impulse buys at the supermarket because you’re hungry.

Never go shopping when you’re hungry. You’re going to buy more, and you’re going to buy crap. Impulse packaging is aimed specifically at hungry shoppers with no time. but convenient foods are expensive.

Learn to cook. yes, you can learn to cook. It’s not hard. you don’t have to be top of the class at your local cordon bleu, but you should be able to have at least a dozen recipes under your belt. Hey, once you master just reading recipes, you can make pretty much anything!
Get one good cookbook you enjoy and get cooking. The more you do it, the more fun you’ll have.

If you prefer company in the kitchen, get others to help you cook. You could have a weekly get-together with friends and have a cook-out! You’ll have a grand old time, and everyone gets leftovers for the upcoming week.

Animal products are expensive. Not just for your health and the planet’s resources, but from a cost vantage point, too. it costs a lot more money to produce meat and eggs and dairy calorie for calorie than it does to produce fresh fruit and vegetables. The more foods you buy in their natural, wholee state, the lower your grocery bill will be.

It’s not hard to make a few little changes to keep your food bill low.

What do you do to pinch a  penny while still eating healthy food?

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. 28. April 2009 7:22 pm

    I buy dried beans rather than tinned. Much cheaper. Also I bulk buy anything that can be frozen for later use or has a long fridge life or shelf life. Potatoes and onions are my friends. I manage to get away with about $80 a fortnight now that I am steering clear of meat. That includes the cats food. By going vegetarian (I know, I know, fish isn’t a vegetable but it’s easier to explain). I dropped my food bill by around $20 to $30 a fortnight. It also means that I have no fast food options if I get lazy what with the wheat allergy.

  2. 2. May 2009 2:27 am

    i’m hungry now .it’s coming !!! Lol

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: